Programma


Tutti gli abstract dei contributi (.pdf).

Giovedì 10 luglio
  8:45--9:00  Apertura dei lavori
Relazione invitata.
9:00--10:00  Enrico Pontelli
Parallel Execution of Logic Programs: Back to the Future
Sessione 1.
Chairman:Paolo Torroni
10:00--10:30  Alessandro Dal Palù, Agostino Dovier, Enrico Pontelli e Gianfranco Rossi
GASP: Answer Set Programming with Lazy Grounding
10:30--11:00  Mauro Ferrari, Camillo Fiorentini e Guido Fiorino
A Refined Calculus for Intuitionistic Propositional Logic
11:00--11:30  Pausa caffè
Sessione 2.
Chairman:Alberto Pettorossi
11:30--12:00  Eugenio Omodeo e Alberto Policriti
The Decidability of the Bernays-Schoenfinkel-Ramsey Class for Set Theory
12:00--12:30  Domenico Cantone, Andrea Formisano, Marianna Nicolosi Asmundo e Eugenio Omodeo
A Graphical Representation of Relational Formulae with Complementation
12:30--13:00  Alessandro Ferrante, Margherita Napoli e Mimmo Parente
Graded CTL Model Checking
13:00--15:00  Pausa pranzo
Sessione 3.
Chairman:Fabrizio Riguzzi
15:00--15:30  Nicola Di Mauro, Teresa Basile, Grazia Bombini, Stefano Ferilli e Floriana Esposito
Eliciting Multi-Dimensional Relational Patterns
15:30--16:00  Stefania Costantini e Alessio Paolucci
Semantically Augmented DCG Analysis for Next-generation Search Engines
16:00--16:30  Enrico Oliva, Luca Gardelli, Mirko Viroli e Andrea Omicini
Experimenting with Stochastic Prolog as a Simulation Language
16:30--17:00  Pausa caffè
Sessione 4.
Chairman:Francesco Calimeri
17:00--17:30  Dario Campagna e Carla Piazza
Hybrid Automata in System Biology: How far can we go?
17:30--17:45  Filippo Del Tedesco e Carla Piazza
External Point of View in Process Algebra for System Biology
17:45--18:00  Gian Luca Pozzato
Proof Methods for Conditional and Preferential Logics of Nonmonotonic Reasoning
18:00--18:15  Stefania Costantini, Arianna Tocchio e Mario Scotti Del Greco
Social Bugs Communities and Intelligent Agents: an Experimental Architecture
18:15--...  Riunione Consiglio Direttivo GULP


Venerdì 11 luglio
Relazione invitata.
9:00--10:00  Wolfgang Faber
Aggregates in Answer Set Programming
Sessione 5.
Chairman:Giovambattista Ianni
10:00--10:30  Marco Montali, Paola Mello, Federico Chesani, Fabrizio Riguzzi, Sergio Storari e Maurizio Sebastianis
Compliance Checking of Execution Traces to Business Rules: an Approach Based on Logic Programming
10:30--11:00  Stefano Bistarelli e Francesco Santini
A Nonmonotonic Soft Concurrent Constraint Language for SLA Negotiation
11:00--11:30  Pausa caffè
Sessione 6.
Chairman:Mario Ornaghi
11:30--12:00  Agostino Dovier, Raffaele Cipriano e Jacopo Mauro
Compiling and Executing Declarative Modeling Languages in Gecode
12:00--12:30  Federico Bergenti, Alessandro Dal Palù e Gianfranco Rossi
Generalizing Finite Domain Constraint Solving
12:30--13:00  Valerio Senni, Alberto Pettorossi e Maurizio Proietti
Folding Transformation Rules for Constraint Logic Programs
13:00--15:00  Pausa pranzo
Sessione 7.
Chairman:Alessandro Provetti
15:00--15:30  Gisella Bennardo, Giovanni Grasso, Salvatore Maria Ielpa, Nicola Leone e Francesco Ricca
Lifting Databases to Ontologies
15:30--16:00  Mario Alviano, Wolfgang Faber e Nicola Leone
Compiling Minimum and Maximum Aggregates into Standard ASP
16:00--16:30  Annamaria Bria, Wolfgang Faber e Nicola Leone
Normal Form Nested Programs
16:30--17:00  Pausa caffè
Sessione 8.
Chairman:Gianfranco Rossi
17:00--17:15  Francesco Calimeri, Simona Perri e Francesco Ricca
Increasing Parallelism while Instantiating ASP Programs
17:15--17:30  Giovanni Pirrotta e Alessandro Provetti
A Java Wrapper for Answer Set Programming Inferential Engines
17:30--17:45  Mario Ornaghi, Camillo Fiorentini e Alberto Momigliano
Towards Introducing Types in DLV*
18:00--...  Assemblea Soci GULP
21:00--...  Cena Sociale


Sabato 12 luglio
Tutorial.
9:00--10:00  Carla Piazza
Systems Biology: Models and Logics
Sessione 9.
Chairman:Alessandro Dal Palù
10:00--10:30  Laura Giordano, Valentina Gliozzi, Nicola Olivetti e Gian Luca Pozzato
ALC+T: Reasoning About Typicality in Description Logics
10:30--11:00  Loris Bozzato, Mauro Ferrari e Paola Villa
Actions Over a Constructive Semantics for Description Logics
11:00--11:30  Pausa caffè
Sessione 10.
Chairman:Marco Gavanelli
11:30--12:00  Domenico Cantone, Pietro Ursino e Rosario Terranova
Experimental comparison of two tableau-based decision procedures for MLSS
12:00--12:30  Stefano Bistarelli, Fabio Fioravanti, Pamela Peretti e Irina Trubitsyna
Modeling and Selecting Countermeasures using CP-nets and Answer Set Programming
12:30--13:00  Stefania Costantini e Andrea Formisano
Modeling Preferences on Resource Consumption and Production in ASP